Głośne myślenie #5 – Bond. James Bond. Czy czas już umierać?

Głośne myślenie
Głośne myślenie
Głośne myślenie #5 - Bond. James Bond. Czy czas już umierać?
/

Z dr. Marcinem Łukaszewskim, politologiem z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu, rozmawiałem w lutym 2021 roku, w szczycie pandemii, kiedy po raz kolejny przesunięta została data premiery najnowszego filmu z Jamesem Bondem. A mówiliśmy z sobą o tym, jak oceniamy całą serię o agencie 007, o tym, jak ukazywane w nich były kobiety, o tym, czy filmy te były dobrym odzwierciedleniem sytuacji geopolitycznej swoich czasów, a także o tym, jaka może – lub powinna – być przyszłość Bonda.

Głośne myślenie #4 – Polski przekład “Mein Kampf”. Czy jest się czego bać?

Głośne myślenie
Głośne myślenie
Głośne myślenie #4 - Polski przekład "Mein Kampf". Czy jest się czego bać?
/

W nowym odcinku podcastu “Głośne myślenie” z profesorem Pawłem Stachowiakiem z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu rozmawiam o publikacji polskiego przekładu “Mein Kampf”. Jaka była rola tej książki w popularyzacji idei Adolfa Hitlera? Co nas irytuje w jej polskiej edycji? Czy wciąż jest to książka niebezpieczna?

Głośne myślenie #3 – Czy sztuczna inteligencja może uwolnić nas od polityki?

Głośne myślenie
Głośne myślenie
Głośne myślenie #3 - Czy sztuczna inteligencja może uwolnić nas od polityki?
/

Wyobraźmy sobie, że potężne algorytmy zastąpią nas w decydowaniu o sprawach politycznych. Czy taki nowy, wspaniały świat, rozwiązałby nasze obecne problemy? A może polityka jest czymś więcej, niż tylko decydowaniem i odpowiadaniem na preferencje obywateli? W tym odcinku prezentuję koncepcję demokracji predyktywnej jako tak zwanej pompy intuicji, pozwalającej nam myśleć o tym, jakie konsekwencje dla demokracji przynieść może sztuczna inteligencja.

Głośne myślenie 2 – John Rawls i jego Teoria sprawiedliwości

Głośne myślenie
Głośne myślenie
Głośne myślenie 2 - John Rawls i jego Teoria sprawiedliwości
/

W jaki sposób zorganizować sprawiedliwe społeczeństwo? Jak zadbać o to, by wolność pogodzić z równością? Najbardziej wpływowej w ostatnim półwieczu odpowiedzi na te pytania udzielił John Rawls, filozof polityczny, którego 100. rocznica urodzin przypada w 2021 roku. Mija także 50 lat od momentu opublikowania jego książki “Teoria sprawiedliwości”, w której sformułował słynne dwie zasady sprawiedliwości, a także przedstawił eksperyment “zasłony niewiedzy”.

O tym, dlaczego Rawls i jego myśl są tak ważne, rozmawiam z dr. Łukaszem Dulębą, politologiem, autorem książki “Przemiany liberalizmu społecznego na gruncie anglosaskiej myśli i filozofii politycznej”.

Głośne myślenie #1 – USA po Trumpie: w stronę sprawiedliwości?

Głośne myślenie
Głośne myślenie
Głośne myślenie #1 - USA po Trumpie: w stronę sprawiedliwości?
/

W tym odcinku podcastu “Głośne myślenie” rozmawiam z dr. Łukaszem Dulębą, badaczem myśli, filozofii i teorii politycznej. Jakie problemy pozostawia po sobie w Stanach Zjednoczonych Donald Trump? Czy Joe Biden będzie potrafił je rozwiązać? I czy przezwyciężenie kryzysu amerykańskiej demokracji jest możliwe bez przemyślenia historycznych idei, które przez ponad dwa stulecia kształtowały ten system polityczny?