University of Westminster – politologiczny Londyn, cz. II

University of Westminster

Położony w samym sercu Londynu University of Westminster (do 1992 roku posiadający status politechniki), szczycący się różnorodnością swoich studentów i pracowników, należy do najbardziej otwartych na świat zewnętrzny instytucji akademickich brytyjskiej stolicy.

Jeszcze niedawno uczelnię tę kojarzyłem przede wszystkim z nazwiskiem Chantal Mouffe. Pracuje ona w Centre for Sudy of Democracy, świętującym właśnie 25-lecie swojego istnienia. O konferencji zorganizowanej z tej okazji w listopadzie ubiegłego roku pisałem już wcześniej. Dziś, mając w ostatnich miesiącach okazję uczestniczyć w szeregu zorganizowanych przez uniwersytet wydarzeń, wiem już, że znaleźć tam można wielu innych, entuzjastycznych i pełnych pasji naukowców.

Ze względu na moje zainteresowania naukowe uczestniczyłem np. w seminariach organizowanych przez Davida Chandlera, poświęconych nowemu materializmowi. Spotkania z tego cyklu odbywają się przynamniej raz w miesiącu. W dyskusji uczestniczy zwykle około dziesięciu osób, które w kameralnej atmosferze wspólnie omawiają wybrany artykuł lub książkę, czasem nowo wydaną, a czasem zupełnie klasyczną. Zdawać się może, że jest to formuła dość banalna, jednak z mojego doświadczenia na uniwersytecie w Poznaniu wiem, jak trudno jest u nas zebrać w jednym miejscu i czasie parę osób, które skłonne byłyby przeczytać wskazany tekst.

westminster3

Innym interesującym wydarzeniem, w którym uczestniczyłem, były zorganizowane na uniwersytecie obchody Miesiąca Historii LGBT. Zainicjowane zostały one przez pracowników LGBT uniwersytetu w formie dwóch spotkań oraz emisji filmu „52 Tuesdays” w mieszczącym się w głównym budynku uniwersytetu Regent Street Cinema. I znów zastanowić się można, jak to by było w kontekście polskim. Czy takie wydarzenie można by u nas zorganizować bez obawy, że ktoś odniesie uszczerbek na zdrowiu? I czy u nas działają na uczelniach zrzeszenia osób LGBT?

westminster2

Jeśli komuś mało naukowych argumentów, by odwiedzić University of Westminstet, może przekona go inny – popkulturowy. Otóż to właśnie na tej uczelni, kiedy nazywała się ona jeszcze Regent Street Polytechnic, studiowali Nick Mason, Roger Waters i Richard Wright – założyciele grupy Pink Floyd.

Dodaj komentarz